Entry list 2020

Nat
Skipper
 
PAYMENT
1 ESP CARLOS GALMES
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
OK
2 ESP GONZALO RODRÍGUEZ
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
3 ESP JESUS CAMPOS
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
4 ESP RICARDO DE MARCH SERRANO
CN CAMBRILS
ABS M
5 FIN ALEX TAMMI
HSS
ABS M
OK
6 CAN NOÉ PORTELANCE
POINTE-CLAIRE YC
ABS M
7 ESP GUILLERMO SAMON BISBAL
CN MASNOU
ABS M
8 ESP MATEU CASTELL I MARRUGAT
CN MASNOU
ABS M
9 ESP JOAN LOPEZ
CNSA
ABS M
10 ESP TOMÁS MOLTÓ ROMERO
CN MASNOU
ABS M
11 SUI MATTYS BURMEISTER
CNP
ABS M
12 GBR ROBERT MAWDSLEY
HAYLING ISAND SAILING CLUB
ABS M
13 SUI ANTOINE COMBY
CN PULLY
ABS M
14 SUI NICOLAS COMBY
CN PULLY
ABS M
15 POL KRZYSZTOF CIBOROWSKI
RSTGYC
ABS M
16 IRL HUGO CRAWFORD
HOWTH YC
ABS M
OK
17 SRB PAVLE DABIC
NCP
ABS M
18 ESP ALBERT PUJOL GUITART
CN SALOU
ABS M
19 ESP PERE RENTERÍA
CN MASNOU
ABS M
20 FIN KAAPO MÄTTÖ
KUOPS ( KUOPION PURSISEURA)
ABS M
OK
21 FIN OSKAR KOVALAINEN
BS BRäNDö SEGLARE
ABS M
22 ESP EDU LIGHT
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
23 ESP GONZALO ALBERTO RUIZ
CN CAMBRILS
ABS M
24 NED FLORIS SCHRAFFORDT
GWV DE VRIJBUITER
ABS M
25 NED TJEBBE WARMERDAM
GWV DE VRIJBUITER
ABS M
26 ESP JUAN SALAS CEBALLOS
RCM SANTANDER
ABS M
27 ESP CARLOS RUNKEL CASTELLANOS
RCM SANTANDER
ABS M
28 ESP DIEGO PIRIS QUINTELA
RCM SANTANDER
ABS M
29 ESP PIETRO PERIOTTO CAPELLI
RCM SANTANDER
ABS M
30 ESP JAVIER TORCIDA DÍEZ
RCM SANTANDER
ABS M
31 ESP GUILLERMO HIDALGO VILLANUEVA
RCM SANTANDER
ABS M
32 SUI JOSHUA COOK
CN VERSOIX
ABS M
OK
33 GER XAVER SCHWARZ
CYC
ABS M
OK
34 BER MAGNUS RINGSTED
ROYAL BERMUDA YC
ABS M
35 IRL ROCCO WRIGHT
HYC
ABS M
OK
36 ESP ADAM BENEDICTO KABICKOVA
CN VILANOVA
ABS M
37 NED ZEB VAN DORST
FAMED
ABS M
38 ESP GABRIEL ORAA SOROA
RCMA-RSC
ABS M
39 ESP ASIER CARREIRA
RCMA-RSC
ABS M
40 ESP ERLANTZ FRANCO
RCMA-RSC
ABS M
41 ESP AKETX OTXARRI
RCMA-RSC
ABS M
42 ESP JON ORTEGA
RCMA-RSC
ABS M
43 ESP IGNACIO CASTILLO
RCMA-RSC
ABS M
44 FIN ATTE VIRTANEN
BS
ABS M
45 NED GOTTGENS, JOEP
GWV DE VRIJBUITER
ABS M
46 ESP DANIEL GARCIA DE LA CASA
CLUB NÀUTIC EL MASNOU
ABS M
47 IRL MATTY KEANE
RIYC
ABS M
48 ESP TIM LUBAT
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
49 ESP EDUARDO LIGHT
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
50 ESP HUGO ROSELLO
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
51 ESP ALVARO GÁMEZ
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
52 ESP TEO ESTEBAN
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
53 SUI BERTHER SAMUEL
DRCS
ABS M
54 ESP FRANCISCO DE PAULA PERTEGUER RODRÍGUEZ
CLUB NAUTIC VILANOVA
ABS M
55 ESP POL CARRION
CLUB NAUTICO EL MASNOU
ABS M
56 IRL BEN O´SHAUGHNESSY
ROYAL CORK YACHT CLUB
ABS M
57 GBR CAMERON BIGNOLD-KYLES
RLYMYC
ABS M
58 GBR OLLIE MEARS
CORINTHIAN OTTERS
ABS M
59 SUI ROBIN IMBERT
CNV
ABS M
60 SUI STACH VLEESHOUWERS
RCO
ABS M
61 FIN SANTERI HOLMBERG
TURUN PURSISEURA
ABS M
OK
62 FRA TOM GORON
CN RENNES
ABS M
63 FRA TOM GORON
CN RENNES
ABS M
64 ESP DANIEL GARCIA DE LA CASA
CLUB NÀUTIC EL MASNOU
ABS M
65 ESP MIGUEL CAMPOS
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS M
66 ESP ANTONIO RAMÓN-BORJA
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS M
67 ESP JOAQUÍN VALERO
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS M
68 ESP GONZALO MARTÍNEZ
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS M
69 RUS IAN KURTYSH
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
ABS M
OK
70 BEL BORIS DE WILDE
VVW INSIDE/OUTSIDE
ABS M
71 SWE MAX WEBER ULLMAN
MALMö
ABS M
72 IRL HARRY MOYNAN
ROYAL CORK YC
ABS M
73 BER MAGNUS RINGSTED
ROYAL BERMUDA YC
ABS M
74 LAT EMILS MIKUS BASKEVICS
RIGA YC
ABS M
75 SUI BERTSCHY MATEO
CLUB NAUTIQUE VERSOIX
ABS M
76 CAN MATTHEW STEDMAN
POINTE-CLAIRE YC
ABS M
OK
77 ESP CARLOS ESPí
RCNV
ABS M
OK
78 ESP MATEO CODOÑER
RCNV
ABS M
OK
79 ESP SIMÓN CODOÑER
RCNV
ABS M
OK
80 ESP PABLO MORENO
RCNV
ABS M
OK
81 ESP GUILLEM BALAGUER
RCNV
ABS M
OK
82 ESP BORJA CHULVI
RCNV
ABS M
OK
83 ESP PACO TORRO
RCNV
ABS M
OK
84 ESP RAFA DE TOMÁS
RCNV
ABS M
OK
85 ESP MARCO EDMUNDO MARTÍNEZ
RCNV
ABS M
OK
86 ESP ENRIQUE FERRANDO
RCNV
ABS M
OK
87 MLT ANTONIO GASPERINI
RCNV
ABS M
OK
88 ESP MIGUEL CONTRERAS
RCNV
ABS M
OK
89 ESP GABRIEL SÁNCHEZ
RCNV
ABS M
OK
90 ESP PEPE ANDRES
RCNV
ABS M
OK
91 ESP FERNANDO PUIG ROUVEYROL
RCN DENIA
ABS M
92 ESP SALVA COGOLLOS GALLEGO
RCN DENIA
ABS M
93 ESP JAUME CASTAÑO BLASCO
RCN DENIA
ABS M
94 ESP ARNAU MUNOZ MANZANERO
RCN DENIA
ABS M
95 ESP VICENTE FERNÁNDEZ CREHUET
RCN DENIA
ABS M
96 ESP JULIAN PEREZ HERNANDEZ
RCN DENIA
ABS M
97 GBR SANTIAGO SESTO-COSBY
RLYMYC
ABS M
98 SUI NOKES SAMUEL
CVVT
ABS M
99 GBR OLIVER VINES
RLYMYC
ABS M
100 GBR EDWARD ROBERTS-STRAW
CARDIFF BAY YC
ABS M
101 GRE ALEXANDROS IOANNIDIS
HALKIDA SAILINING CLUB
ABS M
OK
102 ESP ARNAU MARTI
CN MASNOU
ABS M
103 GBR FELICITY BRELLISFORD
RCYC OTTERS
ABS W
104 USA KEMALA PARUSHEVA
YK BURGAS
ABS W
105 GBR ELLA LIGHTBODY
RLYMYC
ABS W
106 FIN SOLJA KESKITALO
RAAPS
ABS W
107 ESP LAURA WILLIAMS PERUCHO
CN CAMBRILS
ABS W
108 ESP INéS LOPEZ
CNSA
ABS W
109 IRL LUCIA CULLEN
RSTGYC & NYC
ABS W
OK
110 ESP JUDIT NOGUERA PASTOR
CN MASNOU
ABS W
111 ESP CLARA OBERLE
CN MASNOU
ABS W
112 ESP ONA GARCIA PARES
CN MASNOU
ABS W
OK
113 ESP PATRICIA RODRÍGUEZ
CN VILANOVA
ABS W
114 IRL EMILY CONAN
ROYAL ST GEORGE YC
ABS W
OK
115 IRL SORCHA GANNON O’CONNOR
HOWTH YC
ABS W
116 IRL JESSICA RIORDAN
ROYAL ST GEORGE YC
ABS W
OK
117 NED HIEKE SCHRAFFORDT
KWVL/FAMED
ABS W
OK
118 SUI VIKTORIA JEDLINSKA
SNG
ABS W
119 ESP ARANTZA REIG LANZ
CN JAVEA
ABS W
120 ESP LUCY CROSBIE
CN JAVEA
ABS W
121 ESP CANDELA ESCOBEDO FERNÁNDEZ
RCM SANTANDER
ABS W
122 LAT KARLINA VAIVODE
SAILING ACADEMY/KLUBS360
ABS W
123 BEL VAN DEN BERGH ANTONIA
WWSV
ABS W
124 ESP JIMENA AJA
RCMA-RSC
ABS W
125 ESP ANE LEJARRAGA
RCMA-RSC
ABS W
126 ESP DANIELA VOSS
RCMA-RSC
ABS W
127 ESP NORA GARCIA DE LA CASA
CLUB NÀUTIC EL MASNOU
ABS W
128 GBR EMMA BREESE
RLYMYC
ABS W
129 SUI YARA ROTH
DRCS
ABS W
130 IRL CLEMENTINE VAN STEENBERGE
NYC
ABS W
131 ESP SISSEL ACASUSO
RCMA-RSC
ABS W
132 FRA SOLENN GUILLOUX CHAMPDOYSEAU
CN ARRADON
ABS W
133 ESP NORA GARCIA DE LA CASA
CLUB NÀUTIC EL MASNOU
ABS W
134 ESP PAOLA LOMBARDIA
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS W
135 ESP NATALIA MORENO PÉREZ
CR MADRID
ABS W
136 ESP IRENE DE TOMÁS
RCNV
ABS W
OK
137 USA NIKITA NAVARRO
RCNV
ABS W
OK
138 ESP ISI COLLADO
RCNV
ABS W
OK
139 ESP CARLA DE ARANCHA IVARS IVARS
RCN DENIA
ABS W
140 ESP SARA BELINCHON CASTRO
RCN DENIA
ABS W
141 ESP ELENA COLOM OLIVER
RCN DENIA
ABS W
142 ESP JÚLIA MARTÍNEZ VALLÉS
RCN DENIA
ABS W
143 ESP LAIA MARTíNEZ VALLÉS
RCN DENIA
ABS W
144 ESP CANDELA RAMIREZ
RCN DENIA
ABS W
145 ESP MAIA LARDEUR
RCN DENIA
ABS W
146 ESP MARÍA SALA UTRILLA
RCN DENIA
ABS W
147 GBR ANNABELLE VINES
RYMYC
ABS W
148 ESP EMMA ALBRECHT GIRONA
RCN DENIA
ABS W
149 GBR ELLIE CREIGHTON
CBYC
ABS W
150 IRL ALANA TWOMEY
ROYAL CORK YC
ABS W
151 ESP TONI AUTONELL
CN MASNOU
Under13 M
152 ESP JOAN DOMINGO CEBAMANOS
CN CAMBRILS
Under13 M
153 ESP ALVARO SAMÓN
CN MASNOU
Under13 M
154 ESP GUILLEM DENGRA ESPLUGAS
CN MASNOU
Under13 M
155 ESP IKER MÚGICA PIÑOL
CN CAMBRILS
Under13 M
OK
156 ESP LEO D’ANGELO
CNSA
Under13 M
157 ESP ALEX MARTINEZ FIGUERAS
CN SALOU
Under13 M
158 ESP JORDI ACEVEDO MOTJER
GEN ROSES
Under13 M
OK
159 ESP SERGI MUÑOZ GONZALEZ
CN CAMBRILS
Under13 M
160 FIN TEO KOPONEN
HSS, HELSINGFORS SEGELSÄLLSKAP
Under13 M
161 ESP TOM PORTA GREGORI
CN MASNOU
Under13 M
162 ESP ÀLVAR VILA LOPEZ
CN SALOU
Under13 M
163 IRL WILLIAM WALSH
TBSC
Under13 M
164 NED ALEXANDER HARTSINK
VRIJBUITER LOOSDRECHT
Under13 M
165 NED CHRISTOPHER HARTSINK
VRIJBUITER LOOSDRECHT
Under13 M
166 ESP KEVIN LENIS CIRO
CN JAVEA
Under13 M
167 ESP ALVARO VALLES RIVERO
CN JAVEA
Under13 M
168 ESP JAIRO CASTELL RODRIGUEZ
CN JAVEA
Under13 M
169 ESP JORGE MOMPARLER GOMEZ
CN JAVEA
Under13 M
170 ESP JOEL FERRER IVARS
CN JAVEA
Under13 M
171 ESP RAUL MARTINEZ RIBES
CN JAVEA
Under13 M
172 ESP FERNANDO ECHAVARRI CASTANEDO
RCM SANTANDER
Under13 M
173 ESP LUIS GONZÁLEZ RUIZ
RCM SANTANDER
Under13 M
174 ESP JOAQUÍN CAVERO FERNÁNDEZ
RCM SANTANDER
Under13 M
175 LAT ARTIS KRISTERS GRAUDUMS
SAILING ACADEMY/KLUBS360
Under13 M
176 IRL SIENNA WRIGHT
HYC
Under13 M
OK
177 ESP KOLDOBIKA URRUTIA MILLáN
CLUB NÀUTIC SALOU
Under13 M
178 ESP DAVID SALES
RCMA-RSC
Under13 M
179 FRA NEAU GAUTIER
CN LA TREMBLADE
Under13 M
OK
180 NED MERIJN RUIJTER
GWV DE VRIJBUITER
Under13 M
181 ESP MIGUEL GARCIA PROSPER
CLUB NAUTIC CAMBRILS
Under13 M
182 NED JANSEN, MAX
GWV DE VRIJBUITER
Under13 M
183 SUI BERTHER DAMIAN
DRCS
Under13 M
184 GBR WILL MEARS
CORINTHIAN OTTERS
Under13 M
185 ITA TOMMASO NAZARETH
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
OK
186 ITA LORENZO NAZARETH
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
OK
187 ITA MASSIMO CASELLA
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
OK
188 ITA LE BIHAN LEON
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
189 ESP BERNAT CAVACO TORRES
CLUB NAUTICO ARENAL
Under13 M
190 RUS VLADIMIR LYUBOMIROV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
191 RUS DMITRII KUZNETCOV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
192 RUS PAVEL GUSHCHIN
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
193 RUS STEPAN BOGDANOV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
194 ESP JOSE MANUEL RUIZ SANCHEZ
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
Under13 M
195 RUS EGOR DENISOV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
196 ESP JUAN CASTEJÓN
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
Under13 M
197 RUS VLADIMIR SHPRING
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
198 RUS ANDREI KLIUEV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
199 ESP ALVARO RAMON-BORJA
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
Under13 M
200 ITA LEONARDO GERMANO
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
201 RUS DANIIL DEEV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
202 FRA COURTIAS BAPTISTE
CNVA
Under13 M
203 ESP BRUNO GARCíA
NAUTIC L´ESTARTIT
Under13 M
204 SUI THIBAULT MATEO
CLUB NAUTIQUE VERSOIX
Under13 M
205 ESP ACHILLE BINETTI
RCNV
Under13 M
OK
206 ESP ÁLVARO SUARRIAZ
RCNV
Under13 M
OK
207 ESP ÁNGEL ESCUDERO
RCNV
Under13 M
OK
208 ESP ALEJANDRO BORRÁS
RCNV
Under13 M
OK
209 ESP JUAN ALAPONT
RCNV
Under13 M
OK
210 ESP ROMÁN ÁLVAREZ MILLAN
RCNV
Under13 M
OK
211 ESP JAVIER DE TOMÁS
RCNV
Under13 M
OK
212 ESP JAVIER BELLVER
RCNV
Under13 M
OK
213 ESP TONO LLABRES
RCNV
Under13 M
OK
214 ESP DIEGO COGOLLOS GALLEGO
RCN DENIA
Under13 M
215 ESP EDUARDO REYES ALCOCER
RCN DENIA
Under13 M
216 ESP PABLO BAYO GOMEZ
RCN DENIA
Under13 M
217 ESP GORKA RUIZ
CN HOSPITALET - VANDELLÓS
Under13 M
218 GBR DYLAN CREIGHTON
CBYC
Under13 M
219 ESP INÉS SANZ BASCON
CN MASNOU
Under13 W
220 ITA GISEL FONTANA
CN CAMBRILS
Under13 W
221 RUS VERONIKA BASALKINA
RAUTU / SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 W
OK
222 ESP ANNA RENTERÍA
CN MASNOU
Under13 W
223 FIN VIVI VAINIO - MATTILA
HELSINGFORS SEGELSÄLLSKAP
Under13 W
OK
224 ESP CRISTINA CARDONA RUBIO
C N A
Under13 W
225 ESP OLIVIA MARTÍNEZ GARCÍA
RCM SANTANDER
Under13 W
226 ESP EMMA ANGULO BERROCAL
RCM SANTANDER
Under13 W
227 LAT NELLIJA PAVLOVA
RIGA YC
Under13 W
228 GBR ZELMA OSBORNE SMITH
HSS
Under13 W
229 SUI SVENJA MüLLER
DRCS
Under13 W
OK
230 GBR LILA EDWARDS
PARKSTONE YACHT CLUB
Under13 W
231 ESP AIALA ANGUEIRA
RCMA-RSC
Under13 W
232 ITA GIADA DE FILIPPIS
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 W
233 RUS MILANA KRUPNIKOVA
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 W
OK
234 ESP BERTA RAMÓN-BORJA
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
Under13 W
235 RUS ANASTASIIA BABANOVA
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 W
OK
236 IRL LUCY MOYNAN
ROYAL CORK YC
Under13 W
237 ESP ALBA MORENO PÉREZ
CR MADRID
Under13 W
238 SUI MAZUAY MORGANE
CNVERSOIX
Under13 W
OK
239 ESP BLANCA FERRANDO
RCNV
Under13 W
OK
240 ESP MARTINA MANTOVANI
RCNV
Under13 W
OK
241 ESP ANDREA MARTÍNEZ
RCNV
Under13 W
OK
242 ESP MARTA FERRANDO
RCNV
Under13 W
OK
243 ESP SOLE DE TOMÁS
RCNV
Under13 W
OK
244 ESP IRENE FERNÁNDEZ DE YBARRA
RCNV
Under13 W
OK
245 ESP BLANCA SURDIAZ
RCNV
Under13 W
OK
246 ESP CARLOTA GóMEZ TORRES
RCN DENIA
Under13 W
247 FIN LILY-SOFIE LATVALA
HELSINGFORS SEGELSÄLLSKAP
Under13 W
OK

OptiOrange Valencia

Real Club Náutico de Valencia from 5 to 8 March 2020

Organizers

Real Club Náutico ValenciaYacht-club of St.-Petersburg

Institutional

Real Federación Española de VelaFederación de Vela Comunitat Valenciana

Collaborators

GarminZumexNoth SailsSailing Cuack