Entry list 2020

Nat
Skipper
 
PAYMENT
1 USA KEMALA PARUSHEVA
YK BURGAS
ABS W
2 BEL VAN DEN BERGH ANTONIA
WWSV
ABS W
3 BEL BORIS DE WILDE
VVW INSIDE/OUTSIDE
ABS M
4 NED ALEXANDER HARTSINK
VRIJBUITER LOOSDRECHT
Under13 M
5 NED CHRISTOPHER HARTSINK
VRIJBUITER LOOSDRECHT
Under13 M
6 FIN SANTERI HOLMBERG
TURUN PURSISEURA
ABS M
OK
7 ITA TOMMASO NAZARETH
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
OK
8 ITA LORENZO NAZARETH
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
OK
9 ITA GIADA DE FILIPPIS
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 W
10 ITA MASSIMO CASELLA
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
OK
11 ITA LE BIHAN LEON
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
12 ITA LEONARDO GERMANO
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
13 IRL WILLIAM WALSH
TBSC
Under13 M
14 SUI VIKTORIA JEDLINSKA
SNG
ABS W
15 LAT KARLINA VAIVODE
SAILING ACADEMY/KLUBS360
ABS W
16 LAT ARTIS KRISTERS GRAUDUMS
SAILING ACADEMY/KLUBS360
Under13 M
17 RUS VLADIMIR LYUBOMIROV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
18 RUS DMITRII KUZNETCOV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
19 RUS PAVEL GUSHCHIN
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
20 RUS MILANA KRUPNIKOVA
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 W
OK
21 RUS STEPAN BOGDANOV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
22 RUS EGOR DENISOV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
23 RUS VLADIMIR SHPRING
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
24 RUS IAN KURTYSH
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
ABS M
OK
25 RUS ANDREI KLIUEV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
26 RUS ANASTASIIA BABANOVA
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 W
OK
27 RUS DANIIL DEEV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
28 GBR ANNABELLE VINES
RYMYC
ABS W
29 IRL LUCIA CULLEN
RSTGYC & NYC
ABS W
OK
30 POL KRZYSZTOF CIBOROWSKI
RSTGYC
ABS M
31 IRL EMILY CONAN
ROYAL ST GEORGE YC
ABS W
OK
32 IRL JESSICA RIORDAN
ROYAL ST GEORGE YC
ABS W
OK
33 IRL HARRY MOYNAN
ROYAL CORK YC
ABS M
34 IRL LUCY MOYNAN
ROYAL CORK YC
Under13 W
35 IRL ALANA TWOMEY
ROYAL CORK YC
ABS W
36 IRL BEN O´SHAUGHNESSY
ROYAL CORK YACHT CLUB
ABS M
37 BER MAGNUS RINGSTED
ROYAL BERMUDA YC
ABS M
38 BER MAGNUS RINGSTED
ROYAL BERMUDA YC
ABS M
39 GBR ELLA LIGHTBODY
RLYMYC
ABS W
40 GBR EMMA BREESE
RLYMYC
ABS W
41 GBR CAMERON BIGNOLD-KYLES
RLYMYC
ABS M
42 GBR SANTIAGO SESTO-COSBY
RLYMYC
ABS M
43 GBR OLIVER VINES
RLYMYC
ABS M
44 IRL MATTY KEANE
RIYC
ABS M
45 LAT NELLIJA PAVLOVA
RIGA YC
Under13 W
46 LAT EMILS MIKUS BASKEVICS
RIGA YC
ABS M
47 ESP MIGUEL CAMPOS
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS M
48 ESP ANTONIO RAMÓN-BORJA
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS M
49 ESP JOAQUÍN VALERO
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS M
50 ESP GONZALO RODRÍGUEZ
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
51 ESP GONZALO MARTÍNEZ
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS M
52 ESP BERTA RAMÓN-BORJA
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
Under13 W
53 ESP JOSE MANUEL RUIZ SANCHEZ
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
Under13 M
54 ESP JUAN CASTEJÓN
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
Under13 M
55 ESP JESUS CAMPOS
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
56 ESP PAOLA LOMBARDIA
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS W
57 ESP ALVARO RAMON-BORJA
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
Under13 M
58 GBR FELICITY BRELLISFORD
RCYC OTTERS
ABS W
59 SUI STACH VLEESHOUWERS
RCO
ABS M
60 ESP CARLOS ESPí
RCNV
ABS M
OK
61 ESP MATEO CODOÑER
RCNV
ABS M
OK
62 ESP SIMÓN CODOÑER
RCNV
ABS M
OK
63 ESP PABLO MORENO
RCNV
ABS M
OK
64 ESP GUILLEM BALAGUER
RCNV
ABS M
OK
65 ESP BORJA CHULVI
RCNV
ABS M
OK
66 ESP PACO TORRO
RCNV
ABS M
OK
67 ESP IRENE DE TOMÁS
RCNV
ABS W
OK
68 ESP RAFA DE TOMÁS
RCNV
ABS M
OK
69 ESP MARCO EDMUNDO MARTÍNEZ
RCNV
ABS M
OK
70 ESP BLANCA FERRANDO
RCNV
Under13 W
OK
71 ESP MARTINA MANTOVANI
RCNV
Under13 W
OK
72 ESP ENRIQUE FERRANDO
RCNV
ABS M
OK
73 USA NIKITA NAVARRO
RCNV
ABS W
OK
74 ESP ANDREA MARTÍNEZ
RCNV
Under13 W
OK
75 ESP ISI COLLADO
RCNV
ABS W
OK
76 MLT ANTONIO GASPERINI
RCNV
ABS M
OK
77 ESP ACHILLE BINETTI
RCNV
Under13 M
OK
78 ESP MIGUEL CONTRERAS
RCNV
ABS M
OK
79 ESP ÁLVARO SUARRIAZ
RCNV
Under13 M
OK
80 ESP GABRIEL SÁNCHEZ
RCNV
ABS M
OK
81 ESP ÁNGEL ESCUDERO
RCNV
Under13 M
OK
82 ESP ALEJANDRO BORRÁS
RCNV
Under13 M
OK
83 ESP JUAN ALAPONT
RCNV
Under13 M
OK
84 ESP ROMÁN ÁLVAREZ MILLAN
RCNV
Under13 M
OK
85 ESP MARTA FERRANDO
RCNV
Under13 W
OK
86 ESP JAVIER DE TOMÁS
RCNV
Under13 M
OK
87 ESP SOLE DE TOMÁS
RCNV
Under13 W
OK
88 ESP JAVIER BELLVER
RCNV
Under13 M
OK
89 ESP TONO LLABRES
RCNV
Under13 M
OK
90 ESP IRENE FERNÁNDEZ DE YBARRA
RCNV
Under13 W
OK
91 ESP PEPE ANDRES
RCNV
ABS M
OK
92 ESP BLANCA SURDIAZ
RCNV
Under13 W
OK
93 ESP FERNANDO PUIG ROUVEYROL
RCN DENIA
ABS M
94 ESP CARLA DE ARANCHA IVARS IVARS
RCN DENIA
ABS W
95 ESP SARA BELINCHON CASTRO
RCN DENIA
ABS W
96 ESP ELENA COLOM OLIVER
RCN DENIA
ABS W
97 ESP CARLOTA GóMEZ TORRES
RCN DENIA
Under13 W
98 ESP SALVA COGOLLOS GALLEGO
RCN DENIA
ABS M
99 ESP DIEGO COGOLLOS GALLEGO
RCN DENIA
Under13 M
100 ESP JAUME CASTAÑO BLASCO
RCN DENIA
ABS M
101 ESP EDUARDO REYES ALCOCER
RCN DENIA
Under13 M
102 ESP ARNAU MUNOZ MANZANERO
RCN DENIA
ABS M
103 ESP PABLO BAYO GOMEZ
RCN DENIA
Under13 M
104 ESP JÚLIA MARTÍNEZ VALLÉS
RCN DENIA
ABS W
105 ESP LAIA MARTíNEZ VALLÉS
RCN DENIA
ABS W
106 ESP CANDELA RAMIREZ
RCN DENIA
ABS W
107 ESP VICENTE FERNÁNDEZ CREHUET
RCN DENIA
ABS M
108 ESP JULIAN PEREZ HERNANDEZ
RCN DENIA
ABS M
109 ESP MAIA LARDEUR
RCN DENIA
ABS W
110 ESP MARÍA SALA UTRILLA
RCN DENIA
ABS W
111 ESP EMMA ALBRECHT GIRONA
RCN DENIA
ABS W
112 ESP GABRIEL ORAA SOROA
RCMA-RSC
ABS M
113 ESP ASIER CARREIRA
RCMA-RSC
ABS M
114 ESP DAVID SALES
RCMA-RSC
Under13 M
115 ESP ERLANTZ FRANCO
RCMA-RSC
ABS M
116 ESP AKETX OTXARRI
RCMA-RSC
ABS M
117 ESP JIMENA AJA
RCMA-RSC
ABS W
118 ESP ANE LEJARRAGA
RCMA-RSC
ABS W
119 ESP JON ORTEGA
RCMA-RSC
ABS M
120 ESP IGNACIO CASTILLO
RCMA-RSC
ABS M
121 ESP DANIELA VOSS
RCMA-RSC
ABS W
122 ESP AIALA ANGUEIRA
RCMA-RSC
Under13 W
123 ESP SISSEL ACASUSO
RCMA-RSC
ABS W
124 ESP CANDELA ESCOBEDO FERNÁNDEZ
RCM SANTANDER
ABS W
125 ESP JUAN SALAS CEBALLOS
RCM SANTANDER
ABS M
126 ESP CARLOS RUNKEL CASTELLANOS
RCM SANTANDER
ABS M
127 ESP DIEGO PIRIS QUINTELA
RCM SANTANDER
ABS M
128 ESP OLIVIA MARTÍNEZ GARCÍA
RCM SANTANDER
Under13 W
129 ESP PIETRO PERIOTTO CAPELLI
RCM SANTANDER
ABS M
130 ESP JAVIER TORCIDA DÍEZ
RCM SANTANDER
ABS M
131 ESP GUILLERMO HIDALGO VILLANUEVA
RCM SANTANDER
ABS M
132 ESP EMMA ANGULO BERROCAL
RCM SANTANDER
Under13 W
133 ESP FERNANDO ECHAVARRI CASTANEDO
RCM SANTANDER
Under13 M
134 ESP LUIS GONZÁLEZ RUIZ
RCM SANTANDER
Under13 M
135 ESP JOAQUÍN CAVERO FERNÁNDEZ
RCM SANTANDER
Under13 M
136 RUS VERONIKA BASALKINA
RAUTU / SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 W
OK
137 FIN SOLJA KESKITALO
RAAPS
ABS W
138 CAN NOÉ PORTELANCE
POINTE-CLAIRE YC
ABS M
139 CAN MATTHEW STEDMAN
POINTE-CLAIRE YC
ABS M
OK
140 GBR LILA EDWARDS
PARKSTONE YACHT CLUB
Under13 W
141 IRL CLEMENTINE VAN STEENBERGE
NYC
ABS W
142 SRB PAVLE DABIC
NCP
ABS M
143 ESP BRUNO GARCíA
NAUTIC L´ESTARTIT
Under13 M
144 SWE MAX WEBER ULLMAN
MALMö
ABS M
145 NED HIEKE SCHRAFFORDT
KWVL/FAMED
ABS W
OK
146 FIN KAAPO MÄTTÖ
KUOPS ( KUOPION PURSISEURA)
ABS M
OK
147 IRL ROCCO WRIGHT
HYC
ABS M
OK
148 IRL SIENNA WRIGHT
HYC
Under13 M
OK
149 FIN TEO KOPONEN
HSS, HELSINGFORS SEGELSÄLLSKAP
Under13 M
150 FIN ALEX TAMMI
HSS
ABS M
OK
151 GBR ZELMA OSBORNE SMITH
HSS
Under13 W
152 IRL HUGO CRAWFORD
HOWTH YC
ABS M
OK
153 IRL SORCHA GANNON O’CONNOR
HOWTH YC
ABS W
154 FIN VIVI VAINIO - MATTILA
HELSINGFORS SEGELSÄLLSKAP
Under13 W
OK
155 FIN LILY-SOFIE LATVALA
HELSINGFORS SEGELSÄLLSKAP
Under13 W
OK
156 GBR ROBERT MAWDSLEY
HAYLING ISAND SAILING CLUB
ABS M
157 GRE ALEXANDROS IOANNIDIS
HALKIDA SAILINING CLUB
ABS M
OK
158 NED FLORIS SCHRAFFORDT
GWV DE VRIJBUITER
ABS M
159 NED TJEBBE WARMERDAM
GWV DE VRIJBUITER
ABS M
160 NED MERIJN RUIJTER
GWV DE VRIJBUITER
Under13 M
161 NED GOTTGENS, JOEP
GWV DE VRIJBUITER
ABS M
162 NED JANSEN, MAX
GWV DE VRIJBUITER
Under13 M
163 ESP JORDI ACEVEDO MOTJER
GEN ROSES
Under13 M
OK
164 NED ZEB VAN DORST
FAMED
ABS M
165 SUI BERTHER SAMUEL
DRCS
ABS M
166 SUI BERTHER DAMIAN
DRCS
Under13 M
167 SUI SVENJA MüLLER
DRCS
Under13 W
OK
168 SUI YARA ROTH
DRCS
ABS W
169 GER XAVER SCHWARZ
CYC
ABS M
OK
170 SUI NOKES SAMUEL
CVVT
ABS M
171 ESP NATALIA MORENO PÉREZ
CR MADRID
ABS W
172 ESP ALBA MORENO PÉREZ
CR MADRID
Under13 W
173 GBR OLLIE MEARS
CORINTHIAN OTTERS
ABS M
174 GBR WILL MEARS
CORINTHIAN OTTERS
Under13 M
175 SUI MAZUAY MORGANE
CNVERSOIX
Under13 W
OK
176 FRA COURTIAS BAPTISTE
CNVA
Under13 M
177 SUI ROBIN IMBERT
CNV
ABS M
178 ESP LEO D’ANGELO
CNSA
Under13 M
179 ESP JOAN LOPEZ
CNSA
ABS M
180 ESP INéS LOPEZ
CNSA
ABS W
181 SUI MATTYS BURMEISTER
CNP
ABS M
182 ESP PATRICIA RODRÍGUEZ
CN VILANOVA
ABS W
183 ESP ADAM BENEDICTO KABICKOVA
CN VILANOVA
ABS M
184 SUI JOSHUA COOK
CN VERSOIX
ABS M
OK
185 ESP ALEX MARTINEZ FIGUERAS
CN SALOU
Under13 M
186 ESP ALBERT PUJOL GUITART
CN SALOU
ABS M
187 ESP ÀLVAR VILA LOPEZ
CN SALOU
Under13 M
188 FRA TOM GORON
CN RENNES
ABS M
189 FRA TOM GORON
CN RENNES
ABS M
190 SUI ANTOINE COMBY
CN PULLY
ABS M
191 SUI NICOLAS COMBY
CN PULLY
ABS M
192 ESP TONI AUTONELL
CN MASNOU
Under13 M
193 ESP GUILLERMO SAMON BISBAL
CN MASNOU
ABS M
194 ESP ALVARO SAMÓN
CN MASNOU
Under13 M
195 ESP MATEU CASTELL I MARRUGAT
CN MASNOU
ABS M
196 ESP GUILLEM DENGRA ESPLUGAS
CN MASNOU
Under13 M
197 ESP TOMÁS MOLTÓ ROMERO
CN MASNOU
ABS M
198 ESP INÉS SANZ BASCON
CN MASNOU
Under13 W
199 ESP JUDIT NOGUERA PASTOR
CN MASNOU
ABS W
200 ESP CLARA OBERLE
CN MASNOU
ABS W
201 ESP TOM PORTA GREGORI
CN MASNOU
Under13 M
202 ESP ONA GARCIA PARES
CN MASNOU
ABS W
OK
203 ESP ANNA RENTERÍA
CN MASNOU
Under13 W
204 ESP PERE RENTERÍA
CN MASNOU
ABS M
205 ESP ARNAU MARTI
CN MASNOU
ABS M
206 FRA NEAU GAUTIER
CN LA TREMBLADE
Under13 M
OK
207 ESP ARANTZA REIG LANZ
CN JAVEA
ABS W
208 ESP LUCY CROSBIE
CN JAVEA
ABS W
209 ESP KEVIN LENIS CIRO
CN JAVEA
Under13 M
210 ESP ALVARO VALLES RIVERO
CN JAVEA
Under13 M
211 ESP JAIRO CASTELL RODRIGUEZ
CN JAVEA
Under13 M
212 ESP JORGE MOMPARLER GOMEZ
CN JAVEA
Under13 M
213 ESP JOEL FERRER IVARS
CN JAVEA
Under13 M
214 ESP RAUL MARTINEZ RIBES
CN JAVEA
Under13 M
215 ESP GORKA RUIZ
CN HOSPITALET - VANDELLÓS
Under13 M
216 ESP RICARDO DE MARCH SERRANO
CN CAMBRILS
ABS M
217 ESP JOAN DOMINGO CEBAMANOS
CN CAMBRILS
Under13 M
218 ESP LAURA WILLIAMS PERUCHO
CN CAMBRILS
ABS W
219 ESP IKER MÚGICA PIÑOL
CN CAMBRILS
Under13 M
OK
220 ESP SERGI MUÑOZ GONZALEZ
CN CAMBRILS
Under13 M
221 ITA GISEL FONTANA
CN CAMBRILS
Under13 W
222 ESP GONZALO ALBERTO RUIZ
CN CAMBRILS
ABS M
223 FRA SOLENN GUILLOUX CHAMPDOYSEAU
CN ARRADON
ABS W
224 SUI BERTSCHY MATEO
CLUB NAUTIQUE VERSOIX
ABS M
225 SUI THIBAULT MATEO
CLUB NAUTIQUE VERSOIX
Under13 M
226 ESP POL CARRION
CLUB NAUTICO EL MASNOU
ABS M
227 ESP BERNAT CAVACO TORRES
CLUB NAUTICO ARENAL
Under13 M
228 ESP FRANCISCO DE PAULA PERTEGUER RODRÍGUEZ
CLUB NAUTIC VILANOVA
ABS M
229 ESP KOLDOBIKA URRUTIA MILLáN
CLUB NÀUTIC SALOU
Under13 M
230 ESP NORA GARCIA DE LA CASA
CLUB NÀUTIC EL MASNOU
ABS W
231 ESP DANIEL GARCIA DE LA CASA
CLUB NÀUTIC EL MASNOU
ABS M
232 ESP NORA GARCIA DE LA CASA
CLUB NÀUTIC EL MASNOU
ABS W
233 ESP DANIEL GARCIA DE LA CASA
CLUB NÀUTIC EL MASNOU
ABS M
234 ESP MIGUEL GARCIA PROSPER
CLUB NAUTIC CAMBRILS
Under13 M
235 ESP EDU LIGHT
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
236 ESP TIM LUBAT
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
237 ESP EDUARDO LIGHT
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
238 ESP HUGO ROSELLO
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
239 ESP CARLOS GALMES
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
OK
240 ESP ALVARO GÁMEZ
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
241 ESP TEO ESTEBAN
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
242 GBR ELLIE CREIGHTON
CBYC
ABS W
243 GBR DYLAN CREIGHTON
CBYC
Under13 M
244 GBR EDWARD ROBERTS-STRAW
CARDIFF BAY YC
ABS M
245 ESP CRISTINA CARDONA RUBIO
C N A
Under13 W
246 FIN OSKAR KOVALAINEN
BS BRäNDö SEGLARE
ABS M
247 FIN ATTE VIRTANEN
BS
ABS M

OptiOrange Valencia

Real Club Náutico de Valencia from 5 to 8 March 2020

Organizers

Real Club Náutico ValenciaYacht-club of St.-Petersburg

Institutional

Real Federación Española de VelaFederación de Vela Comunitat Valenciana

Collaborators

GarminZumexNoth SailsSailing Cuack