Entry list 2020

Nat
Skipper
 
PAYMENT
1 ESP ACHILLE BINETTI
RCNV
Under13 M
OK
2 ESP ADAM BENEDICTO KABICKOVA
CN VILANOVA
ABS M
3 ESP AIALA ANGUEIRA
RCMA-RSC
Under13 W
4 ESP AKETX OTXARRI
RCMA-RSC
ABS M
5 IRL ALANA TWOMEY
ROYAL CORK YC
ABS W
6 ESP ALBA MORENO PÉREZ
CR MADRID
Under13 W
7 ESP ALBERT PUJOL GUITART
CN SALOU
ABS M
8 ESP ALEJANDRO BORRÁS
RCNV
Under13 M
OK
9 ESP ALEX MARTINEZ FIGUERAS
CN SALOU
Under13 M
10 FIN ALEX TAMMI
HSS
ABS M
OK
11 NED ALEXANDER HARTSINK
VRIJBUITER LOOSDRECHT
Under13 M
12 GRE ALEXANDROS IOANNIDIS
HALKIDA SAILINING CLUB
ABS M
OK
13 ESP ÀLVAR VILA LOPEZ
CN SALOU
Under13 M
14 ESP ALVARO GÁMEZ
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
15 ESP ALVARO RAMON-BORJA
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
Under13 M
16 ESP ALVARO SAMÓN
CN MASNOU
Under13 M
17 ESP ÁLVARO SUARRIAZ
RCNV
Under13 M
OK
18 ESP ALVARO VALLES RIVERO
CN JAVEA
Under13 M
19 RUS ANASTASIIA BABANOVA
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 W
OK
20 ESP ANDREA MARTÍNEZ
RCNV
Under13 W
OK
21 RUS ANDREI KLIUEV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
22 ESP ANE LEJARRAGA
RCMA-RSC
ABS W
23 ESP ÁNGEL ESCUDERO
RCNV
Under13 M
OK
24 ESP ANNA RENTERÍA
CN MASNOU
Under13 W
25 GBR ANNABELLE VINES
RYMYC
ABS W
26 SUI ANTOINE COMBY
CN PULLY
ABS M
27 MLT ANTONIO GASPERINI
RCNV
ABS M
OK
28 ESP ANTONIO RAMÓN-BORJA
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS M
29 ESP ARANTZA REIG LANZ
CN JAVEA
ABS W
30 ESP ARNAU MARTI
CN MASNOU
ABS M
31 ESP ARNAU MUNOZ MANZANERO
RCN DENIA
ABS M
32 LAT ARTIS KRISTERS GRAUDUMS
SAILING ACADEMY/KLUBS360
Under13 M
33 ESP ASIER CARREIRA
RCMA-RSC
ABS M
34 FIN ATTE VIRTANEN
BS
ABS M
35 IRL BEN O´SHAUGHNESSY
ROYAL CORK YACHT CLUB
ABS M
36 ESP BERNAT CAVACO TORRES
CLUB NAUTICO ARENAL
Under13 M
37 ESP BERTA RAMÓN-BORJA
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
Under13 W
38 SUI BERTHER DAMIAN
DRCS
Under13 M
39 SUI BERTHER SAMUEL
DRCS
ABS M
40 SUI BERTSCHY MATEO
CLUB NAUTIQUE VERSOIX
ABS M
41 ESP BLANCA FERRANDO
RCNV
Under13 W
OK
42 ESP BLANCA SURDIAZ
RCNV
Under13 W
OK
43 BEL BORIS DE WILDE
VVW INSIDE/OUTSIDE
ABS M
44 ESP BORJA CHULVI
RCNV
ABS M
OK
45 ESP BRUNO GARCíA
NAUTIC L´ESTARTIT
Under13 M
46 GBR CAMERON BIGNOLD-KYLES
RLYMYC
ABS M
47 ESP CANDELA ESCOBEDO FERNÁNDEZ
RCM SANTANDER
ABS W
48 ESP CANDELA RAMIREZ
RCN DENIA
ABS W
49 ESP CARLA DE ARANCHA IVARS IVARS
RCN DENIA
ABS W
50 ESP CARLOS ESPí
RCNV
ABS M
OK
51 ESP CARLOS GALMES
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
OK
52 ESP CARLOS RUNKEL CASTELLANOS
RCM SANTANDER
ABS M
53 ESP CARLOTA GóMEZ TORRES
RCN DENIA
Under13 W
54 NED CHRISTOPHER HARTSINK
VRIJBUITER LOOSDRECHT
Under13 M
55 ESP CLARA OBERLE
CN MASNOU
ABS W
56 IRL CLEMENTINE VAN STEENBERGE
NYC
ABS W
57 FRA COURTIAS BAPTISTE
CNVA
Under13 M
58 ESP CRISTINA CARDONA RUBIO
C N A
Under13 W
59 ESP DANIEL GARCIA DE LA CASA
CLUB NÀUTIC EL MASNOU
ABS M
60 ESP DANIEL GARCIA DE LA CASA
CLUB NÀUTIC EL MASNOU
ABS M
61 ESP DANIELA VOSS
RCMA-RSC
ABS W
62 RUS DANIIL DEEV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
63 ESP DAVID SALES
RCMA-RSC
Under13 M
64 ESP DIEGO COGOLLOS GALLEGO
RCN DENIA
Under13 M
65 ESP DIEGO PIRIS QUINTELA
RCM SANTANDER
ABS M
66 RUS DMITRII KUZNETCOV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
67 GBR DYLAN CREIGHTON
CBYC
Under13 M
68 ESP EDU LIGHT
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
69 ESP EDUARDO LIGHT
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
70 ESP EDUARDO REYES ALCOCER
RCN DENIA
Under13 M
71 GBR EDWARD ROBERTS-STRAW
CARDIFF BAY YC
ABS M
72 RUS EGOR DENISOV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
73 ESP ELENA COLOM OLIVER
RCN DENIA
ABS W
74 GBR ELLA LIGHTBODY
RLYMYC
ABS W
75 GBR ELLIE CREIGHTON
CBYC
ABS W
76 LAT EMILS MIKUS BASKEVICS
RIGA YC
ABS M
77 IRL EMILY CONAN
ROYAL ST GEORGE YC
ABS W
OK
78 ESP EMMA ALBRECHT GIRONA
RCN DENIA
ABS W
79 ESP EMMA ANGULO BERROCAL
RCM SANTANDER
Under13 W
80 GBR EMMA BREESE
RLYMYC
ABS W
81 ESP ENRIQUE FERRANDO
RCNV
ABS M
OK
82 ESP ERLANTZ FRANCO
RCMA-RSC
ABS M
83 GBR FELICITY BRELLISFORD
RCYC OTTERS
ABS W
84 ESP FERNANDO ECHAVARRI CASTANEDO
RCM SANTANDER
Under13 M
85 ESP FERNANDO PUIG ROUVEYROL
RCN DENIA
ABS M
86 NED FLORIS SCHRAFFORDT
GWV DE VRIJBUITER
ABS M
87 ESP FRANCISCO DE PAULA PERTEGUER RODRÍGUEZ
CLUB NAUTIC VILANOVA
ABS M
88 ESP GABRIEL ORAA SOROA
RCMA-RSC
ABS M
89 ESP GABRIEL SÁNCHEZ
RCNV
ABS M
OK
90 ITA GIADA DE FILIPPIS
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 W
91 ITA GISEL FONTANA
CN CAMBRILS
Under13 W
92 ESP GONZALO ALBERTO RUIZ
CN CAMBRILS
ABS M
93 ESP GONZALO MARTÍNEZ
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS M
94 ESP GONZALO RODRÍGUEZ
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
95 ESP GORKA RUIZ
CN HOSPITALET - VANDELLÓS
Under13 M
96 NED GOTTGENS, JOEP
GWV DE VRIJBUITER
ABS M
97 ESP GUILLEM BALAGUER
RCNV
ABS M
OK
98 ESP GUILLEM DENGRA ESPLUGAS
CN MASNOU
Under13 M
99 ESP GUILLERMO HIDALGO VILLANUEVA
RCM SANTANDER
ABS M
100 ESP GUILLERMO SAMON BISBAL
CN MASNOU
ABS M
101 IRL HARRY MOYNAN
ROYAL CORK YC
ABS M
102 NED HIEKE SCHRAFFORDT
KWVL/FAMED
ABS W
OK
103 IRL HUGO CRAWFORD
HOWTH YC
ABS M
OK
104 ESP HUGO ROSELLO
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
105 RUS IAN KURTYSH
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
ABS M
OK
106 ESP IGNACIO CASTILLO
RCMA-RSC
ABS M
107 ESP IKER MÚGICA PIÑOL
CN CAMBRILS
Under13 M
OK
108 ESP INéS LOPEZ
CNSA
ABS W
109 ESP INÉS SANZ BASCON
CN MASNOU
Under13 W
110 ESP IRENE DE TOMÁS
RCNV
ABS W
OK
111 ESP IRENE FERNÁNDEZ DE YBARRA
RCNV
Under13 W
OK
112 ESP ISI COLLADO
RCNV
ABS W
OK
113 ESP JAIRO CASTELL RODRIGUEZ
CN JAVEA
Under13 M
114 NED JANSEN, MAX
GWV DE VRIJBUITER
Under13 M
115 ESP JAUME CASTAÑO BLASCO
RCN DENIA
ABS M
116 ESP JAVIER BELLVER
RCNV
Under13 M
OK
117 ESP JAVIER DE TOMÁS
RCNV
Under13 M
OK
118 ESP JAVIER TORCIDA DÍEZ
RCM SANTANDER
ABS M
119 IRL JESSICA RIORDAN
ROYAL ST GEORGE YC
ABS W
OK
120 ESP JESUS CAMPOS
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
121 ESP JIMENA AJA
RCMA-RSC
ABS W
122 ESP JOAN DOMINGO CEBAMANOS
CN CAMBRILS
Under13 M
123 ESP JOAN LOPEZ
CNSA
ABS M
124 ESP JOAQUÍN CAVERO FERNÁNDEZ
RCM SANTANDER
Under13 M
125 ESP JOAQUÍN VALERO
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS M
126 ESP JOEL FERRER IVARS
CN JAVEA
Under13 M
127 ESP JON ORTEGA
RCMA-RSC
ABS M
128 ESP JORDI ACEVEDO MOTJER
GEN ROSES
Under13 M
OK
129 ESP JORGE MOMPARLER GOMEZ
CN JAVEA
Under13 M
130 ESP JOSE MANUEL RUIZ SANCHEZ
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
Under13 M
131 SUI JOSHUA COOK
CN VERSOIX
ABS M
OK
132 ESP JUAN ALAPONT
RCNV
Under13 M
OK
133 ESP JUAN CASTEJÓN
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
Under13 M
134 ESP JUAN SALAS CEBALLOS
RCM SANTANDER
ABS M
135 ESP JUDIT NOGUERA PASTOR
CN MASNOU
ABS W
136 ESP JÚLIA MARTÍNEZ VALLÉS
RCN DENIA
ABS W
137 ESP JULIAN PEREZ HERNANDEZ
RCN DENIA
ABS M
138 FIN KAAPO MÄTTÖ
KUOPS ( KUOPION PURSISEURA)
ABS M
OK
139 LAT KARLINA VAIVODE
SAILING ACADEMY/KLUBS360
ABS W
140 USA KEMALA PARUSHEVA
YK BURGAS
ABS W
141 ESP KEVIN LENIS CIRO
CN JAVEA
Under13 M
142 ESP KOLDOBIKA URRUTIA MILLáN
CLUB NÀUTIC SALOU
Under13 M
143 POL KRZYSZTOF CIBOROWSKI
RSTGYC
ABS M
144 ESP LAIA MARTíNEZ VALLÉS
RCN DENIA
ABS W
145 ESP LAURA WILLIAMS PERUCHO
CN CAMBRILS
ABS W
146 ITA LE BIHAN LEON
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
147 ESP LEO D’ANGELO
CNSA
Under13 M
148 ITA LEONARDO GERMANO
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
149 GBR LILA EDWARDS
PARKSTONE YACHT CLUB
Under13 W
150 FIN LILY-SOFIE LATVALA
HELSINGFORS SEGELSÄLLSKAP
Under13 W
OK
151 ITA LORENZO NAZARETH
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
OK
152 IRL LUCIA CULLEN
RSTGYC & NYC
ABS W
OK
153 ESP LUCY CROSBIE
CN JAVEA
ABS W
154 IRL LUCY MOYNAN
ROYAL CORK YC
Under13 W
155 ESP LUIS GONZÁLEZ RUIZ
RCM SANTANDER
Under13 M
156 BER MAGNUS RINGSTED
ROYAL BERMUDA YC
ABS M
157 BER MAGNUS RINGSTED
ROYAL BERMUDA YC
ABS M
158 ESP MAIA LARDEUR
RCN DENIA
ABS W
159 ESP MARCO EDMUNDO MARTÍNEZ
RCNV
ABS M
OK
160 ESP MARÍA SALA UTRILLA
RCN DENIA
ABS W
161 ESP MARTA FERRANDO
RCNV
Under13 W
OK
162 ESP MARTINA MANTOVANI
RCNV
Under13 W
OK
163 ITA MASSIMO CASELLA
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
OK
164 ESP MATEO CODOÑER
RCNV
ABS M
OK
165 ESP MATEU CASTELL I MARRUGAT
CN MASNOU
ABS M
166 CAN MATTHEW STEDMAN
POINTE-CLAIRE YC
ABS M
OK
167 IRL MATTY KEANE
RIYC
ABS M
168 SUI MATTYS BURMEISTER
CNP
ABS M
169 SWE MAX WEBER ULLMAN
MALMö
ABS M
170 SUI MAZUAY MORGANE
CNVERSOIX
Under13 W
OK
171 NED MERIJN RUIJTER
GWV DE VRIJBUITER
Under13 M
172 ESP MIGUEL CAMPOS
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS M
173 ESP MIGUEL CONTRERAS
RCNV
ABS M
OK
174 ESP MIGUEL GARCIA PROSPER
CLUB NAUTIC CAMBRILS
Under13 M
175 RUS MILANA KRUPNIKOVA
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 W
OK
176 ESP NATALIA MORENO PÉREZ
CR MADRID
ABS W
177 FRA NEAU GAUTIER
CN LA TREMBLADE
Under13 M
OK
178 LAT NELLIJA PAVLOVA
RIGA YC
Under13 W
179 SUI NICOLAS COMBY
CN PULLY
ABS M
180 USA NIKITA NAVARRO
RCNV
ABS W
OK
181 CAN NOÉ PORTELANCE
POINTE-CLAIRE YC
ABS M
182 SUI NOKES SAMUEL
CVVT
ABS M
183 ESP NORA GARCIA DE LA CASA
CLUB NÀUTIC EL MASNOU
ABS W
184 ESP NORA GARCIA DE LA CASA
CLUB NÀUTIC EL MASNOU
ABS W
185 GBR OLIVER VINES
RLYMYC
ABS M
186 ESP OLIVIA MARTÍNEZ GARCÍA
RCM SANTANDER
Under13 W
187 GBR OLLIE MEARS
CORINTHIAN OTTERS
ABS M
188 ESP ONA GARCIA PARES
CN MASNOU
ABS W
OK
189 FIN OSKAR KOVALAINEN
BS BRäNDö SEGLARE
ABS M
190 ESP PABLO BAYO GOMEZ
RCN DENIA
Under13 M
191 ESP PABLO MORENO
RCNV
ABS M
OK
192 ESP PACO TORRO
RCNV
ABS M
OK
193 ESP PAOLA LOMBARDIA
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS W
194 ESP PATRICIA RODRÍGUEZ
CN VILANOVA
ABS W
195 RUS PAVEL GUSHCHIN
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
196 SRB PAVLE DABIC
NCP
ABS M
197 ESP PEPE ANDRES
RCNV
ABS M
OK
198 ESP PERE RENTERÍA
CN MASNOU
ABS M
199 ESP PIETRO PERIOTTO CAPELLI
RCM SANTANDER
ABS M
200 ESP POL CARRION
CLUB NAUTICO EL MASNOU
ABS M
201 ESP RAFA DE TOMÁS
RCNV
ABS M
OK
202 ESP RAUL MARTINEZ RIBES
CN JAVEA
Under13 M
203 ESP RICARDO DE MARCH SERRANO
CN CAMBRILS
ABS M
204 GBR ROBERT MAWDSLEY
HAYLING ISAND SAILING CLUB
ABS M
205 SUI ROBIN IMBERT
CNV
ABS M
206 IRL ROCCO WRIGHT
HYC
ABS M
OK
207 ESP ROMÁN ÁLVAREZ MILLAN
RCNV
Under13 M
OK
208 ESP SALVA COGOLLOS GALLEGO
RCN DENIA
ABS M
209 FIN SANTERI HOLMBERG
TURUN PURSISEURA
ABS M
OK
210 GBR SANTIAGO SESTO-COSBY
RLYMYC
ABS M
211 ESP SARA BELINCHON CASTRO
RCN DENIA
ABS W
212 ESP SERGI MUÑOZ GONZALEZ
CN CAMBRILS
Under13 M
213 IRL SIENNA WRIGHT
HYC
Under13 M
OK
214 ESP SIMÓN CODOÑER
RCNV
ABS M
OK
215 ESP SISSEL ACASUSO
RCMA-RSC
ABS W
216 ESP SOLE DE TOMÁS
RCNV
Under13 W
OK
217 FRA SOLENN GUILLOUX CHAMPDOYSEAU
CN ARRADON
ABS W
218 FIN SOLJA KESKITALO
RAAPS
ABS W
219 IRL SORCHA GANNON O’CONNOR
HOWTH YC
ABS W
220 SUI STACH VLEESHOUWERS
RCO
ABS M
221 RUS STEPAN BOGDANOV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
222 SUI SVENJA MüLLER
DRCS
Under13 W
OK
223 ESP TEO ESTEBAN
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
224 FIN TEO KOPONEN
HSS, HELSINGFORS SEGELSÄLLSKAP
Under13 M
225 SUI THIBAULT MATEO
CLUB NAUTIQUE VERSOIX
Under13 M
226 ESP TIM LUBAT
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
227 NED TJEBBE WARMERDAM
GWV DE VRIJBUITER
ABS M
228 FRA TOM GORON
CN RENNES
ABS M
229 FRA TOM GORON
CN RENNES
ABS M
230 ESP TOM PORTA GREGORI
CN MASNOU
Under13 M
231 ESP TOMÁS MOLTÓ ROMERO
CN MASNOU
ABS M
232 ITA TOMMASO NAZARETH
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
OK
233 ESP TONI AUTONELL
CN MASNOU
Under13 M
234 ESP TONO LLABRES
RCNV
Under13 M
OK
235 BEL VAN DEN BERGH ANTONIA
WWSV
ABS W
236 RUS VERONIKA BASALKINA
RAUTU / SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 W
OK
237 ESP VICENTE FERNÁNDEZ CREHUET
RCN DENIA
ABS M
238 SUI VIKTORIA JEDLINSKA
SNG
ABS W
239 FIN VIVI VAINIO - MATTILA
HELSINGFORS SEGELSÄLLSKAP
Under13 W
OK
240 RUS VLADIMIR LYUBOMIROV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
241 RUS VLADIMIR SHPRING
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
242 GBR WILL MEARS
CORINTHIAN OTTERS
Under13 M
243 IRL WILLIAM WALSH
TBSC
Under13 M
244 GER XAVER SCHWARZ
CYC
ABS M
OK
245 SUI YARA ROTH
DRCS
ABS W
246 NED ZEB VAN DORST
FAMED
ABS M
247 GBR ZELMA OSBORNE SMITH
HSS
Under13 W

OptiOrange Valencia

Real Club Náutico de Valencia from 5 to 8 March 2020

Organizers

Real Club Náutico ValenciaYacht-club of St.-Petersburg

Institutional

Real Federación Española de VelaFederación de Vela Comunitat Valenciana

Collaborators

GarminZumexNoth SailsSailing Cuack