Entry list 2020

Nat
Skipper
 
PAYMENT
1 GBR ZELMA OSBORNE SMITH
HSS
Under13 W
2 NED ZEB VAN DORST
FAMED
ABS M
3 SUI YARA ROTH
DRCS
ABS W
4 GER XAVER SCHWARZ
CYC
ABS M
OK
5 IRL WILLIAM WALSH
TBSC
Under13 M
6 GBR WILL MEARS
CORINTHIAN OTTERS
Under13 M
7 RUS VLADIMIR SHPRING
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
8 RUS VLADIMIR LYUBOMIROV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
9 FIN VIVI VAINIO - MATTILA
HELSINGFORS SEGELSÄLLSKAP
Under13 W
OK
10 SUI VIKTORIA JEDLINSKA
SNG
ABS W
11 ESP VICENTE FERNÁNDEZ CREHUET
RCN DENIA
ABS M
12 RUS VERONIKA BASALKINA
RAUTU / SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 W
OK
13 BEL VAN DEN BERGH ANTONIA
WWSV
ABS W
14 ESP TONO LLABRES
RCNV
Under13 M
OK
15 ESP TONI AUTONELL
CN MASNOU
Under13 M
16 ITA TOMMASO NAZARETH
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
OK
17 ESP TOMÁS MOLTÓ ROMERO
CN MASNOU
ABS M
18 ESP TOM PORTA GREGORI
CN MASNOU
Under13 M
19 FRA TOM GORON
CN RENNES
ABS M
20 FRA TOM GORON
CN RENNES
ABS M
21 NED TJEBBE WARMERDAM
GWV DE VRIJBUITER
ABS M
22 ESP TIM LUBAT
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
23 SUI THIBAULT MATEO
CLUB NAUTIQUE VERSOIX
Under13 M
24 FIN TEO KOPONEN
HSS, HELSINGFORS SEGELSÄLLSKAP
Under13 M
25 ESP TEO ESTEBAN
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
26 SUI SVENJA MüLLER
DRCS
Under13 W
OK
27 RUS STEPAN BOGDANOV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
28 SUI STACH VLEESHOUWERS
RCO
ABS M
29 IRL SORCHA GANNON O’CONNOR
HOWTH YC
ABS W
30 FIN SOLJA KESKITALO
RAAPS
ABS W
31 FRA SOLENN GUILLOUX CHAMPDOYSEAU
CN ARRADON
ABS W
32 ESP SOLE DE TOMÁS
RCNV
Under13 W
OK
33 ESP SISSEL ACASUSO
RCMA-RSC
ABS W
34 ESP SIMÓN CODOÑER
RCNV
ABS M
OK
35 IRL SIENNA WRIGHT
HYC
Under13 M
OK
36 ESP SERGI MUÑOZ GONZALEZ
CN CAMBRILS
Under13 M
37 ESP SARA BELINCHON CASTRO
RCN DENIA
ABS W
38 GBR SANTIAGO SESTO-COSBY
RLYMYC
ABS M
39 FIN SANTERI HOLMBERG
TURUN PURSISEURA
ABS M
OK
40 ESP SALVA COGOLLOS GALLEGO
RCN DENIA
ABS M
41 ESP ROMÁN ÁLVAREZ MILLAN
RCNV
Under13 M
OK
42 IRL ROCCO WRIGHT
HYC
ABS M
OK
43 SUI ROBIN IMBERT
CNV
ABS M
44 GBR ROBERT MAWDSLEY
HAYLING ISAND SAILING CLUB
ABS M
45 ESP RICARDO DE MARCH SERRANO
CN CAMBRILS
ABS M
46 ESP RAUL MARTINEZ RIBES
CN JAVEA
Under13 M
47 ESP RAFA DE TOMÁS
RCNV
ABS M
OK
48 ESP POL CARRION
CLUB NAUTICO EL MASNOU
ABS M
49 ESP PIETRO PERIOTTO CAPELLI
RCM SANTANDER
ABS M
50 ESP PERE RENTERÍA
CN MASNOU
ABS M
51 ESP PEPE ANDRES
RCNV
ABS M
OK
52 SRB PAVLE DABIC
NCP
ABS M
53 RUS PAVEL GUSHCHIN
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
54 ESP PATRICIA RODRÍGUEZ
CN VILANOVA
ABS W
55 ESP PAOLA LOMBARDIA
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS W
56 ESP PACO TORRO
RCNV
ABS M
OK
57 ESP PABLO MORENO
RCNV
ABS M
OK
58 ESP PABLO BAYO GOMEZ
RCN DENIA
Under13 M
59 FIN OSKAR KOVALAINEN
BS BRäNDö SEGLARE
ABS M
60 ESP ONA GARCIA PARES
CN MASNOU
ABS W
OK
61 GBR OLLIE MEARS
CORINTHIAN OTTERS
ABS M
62 ESP OLIVIA MARTÍNEZ GARCÍA
RCM SANTANDER
Under13 W
63 GBR OLIVER VINES
RLYMYC
ABS M
64 ESP NORA GARCIA DE LA CASA
CLUB NÀUTIC EL MASNOU
ABS W
65 ESP NORA GARCIA DE LA CASA
CLUB NÀUTIC EL MASNOU
ABS W
66 SUI NOKES SAMUEL
CVVT
ABS M
67 CAN NOÉ PORTELANCE
POINTE-CLAIRE YC
ABS M
68 USA NIKITA NAVARRO
RCNV
ABS W
OK
69 SUI NICOLAS COMBY
CN PULLY
ABS M
70 LAT NELLIJA PAVLOVA
RIGA YC
Under13 W
71 FRA NEAU GAUTIER
CN LA TREMBLADE
Under13 M
OK
72 ESP NATALIA MORENO PÉREZ
CR MADRID
ABS W
73 RUS MILANA KRUPNIKOVA
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 W
OK
74 ESP MIGUEL GARCIA PROSPER
CLUB NAUTIC CAMBRILS
Under13 M
75 ESP MIGUEL CONTRERAS
RCNV
ABS M
OK
76 ESP MIGUEL CAMPOS
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS M
77 NED MERIJN RUIJTER
GWV DE VRIJBUITER
Under13 M
78 SUI MAZUAY MORGANE
CNVERSOIX
Under13 W
OK
79 SWE MAX WEBER ULLMAN
MALMö
ABS M
80 SUI MATTYS BURMEISTER
CNP
ABS M
81 IRL MATTY KEANE
RIYC
ABS M
82 CAN MATTHEW STEDMAN
POINTE-CLAIRE YC
ABS M
OK
83 ESP MATEU CASTELL I MARRUGAT
CN MASNOU
ABS M
84 ESP MATEO CODOÑER
RCNV
ABS M
OK
85 ITA MASSIMO CASELLA
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
OK
86 ESP MARTINA MANTOVANI
RCNV
Under13 W
OK
87 ESP MARTA FERRANDO
RCNV
Under13 W
OK
88 ESP MARÍA SALA UTRILLA
RCN DENIA
ABS W
89 ESP MARCO EDMUNDO MARTÍNEZ
RCNV
ABS M
OK
90 ESP MAIA LARDEUR
RCN DENIA
ABS W
91 BER MAGNUS RINGSTED
ROYAL BERMUDA YC
ABS M
92 BER MAGNUS RINGSTED
ROYAL BERMUDA YC
ABS M
93 ESP LUIS GONZÁLEZ RUIZ
RCM SANTANDER
Under13 M
94 IRL LUCY MOYNAN
ROYAL CORK YC
Under13 W
95 ESP LUCY CROSBIE
CN JAVEA
ABS W
96 IRL LUCIA CULLEN
RSTGYC & NYC
ABS W
OK
97 ITA LORENZO NAZARETH
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
OK
98 FIN LILY-SOFIE LATVALA
HELSINGFORS SEGELSÄLLSKAP
Under13 W
OK
99 GBR LILA EDWARDS
PARKSTONE YACHT CLUB
Under13 W
100 ITA LEONARDO GERMANO
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
101 ESP LEO D’ANGELO
CNSA
Under13 M
102 ITA LE BIHAN LEON
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
103 ESP LAURA WILLIAMS PERUCHO
CN CAMBRILS
ABS W
104 ESP LAIA MARTíNEZ VALLÉS
RCN DENIA
ABS W
105 POL KRZYSZTOF CIBOROWSKI
RSTGYC
ABS M
106 ESP KOLDOBIKA URRUTIA MILLáN
CLUB NÀUTIC SALOU
Under13 M
107 ESP KEVIN LENIS CIRO
CN JAVEA
Under13 M
108 USA KEMALA PARUSHEVA
YK BURGAS
ABS W
109 LAT KARLINA VAIVODE
SAILING ACADEMY/KLUBS360
ABS W
110 FIN KAAPO MÄTTÖ
KUOPS ( KUOPION PURSISEURA)
ABS M
OK
111 ESP JULIAN PEREZ HERNANDEZ
RCN DENIA
ABS M
112 ESP JÚLIA MARTÍNEZ VALLÉS
RCN DENIA
ABS W
113 ESP JUDIT NOGUERA PASTOR
CN MASNOU
ABS W
114 ESP JUAN SALAS CEBALLOS
RCM SANTANDER
ABS M
115 ESP JUAN CASTEJÓN
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
Under13 M
116 ESP JUAN ALAPONT
RCNV
Under13 M
OK
117 SUI JOSHUA COOK
CN VERSOIX
ABS M
OK
118 ESP JOSE MANUEL RUIZ SANCHEZ
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
Under13 M
119 ESP JORGE MOMPARLER GOMEZ
CN JAVEA
Under13 M
120 ESP JORDI ACEVEDO MOTJER
GEN ROSES
Under13 M
OK
121 ESP JON ORTEGA
RCMA-RSC
ABS M
122 ESP JOEL FERRER IVARS
CN JAVEA
Under13 M
123 ESP JOAQUÍN VALERO
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS M
124 ESP JOAQUÍN CAVERO FERNÁNDEZ
RCM SANTANDER
Under13 M
125 ESP JOAN LOPEZ
CNSA
ABS M
126 ESP JOAN DOMINGO CEBAMANOS
CN CAMBRILS
Under13 M
127 ESP JIMENA AJA
RCMA-RSC
ABS W
128 ESP JESUS CAMPOS
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
129 IRL JESSICA RIORDAN
ROYAL ST GEORGE YC
ABS W
OK
130 ESP JAVIER TORCIDA DÍEZ
RCM SANTANDER
ABS M
131 ESP JAVIER DE TOMÁS
RCNV
Under13 M
OK
132 ESP JAVIER BELLVER
RCNV
Under13 M
OK
133 ESP JAUME CASTAÑO BLASCO
RCN DENIA
ABS M
134 NED JANSEN, MAX
GWV DE VRIJBUITER
Under13 M
135 ESP JAIRO CASTELL RODRIGUEZ
CN JAVEA
Under13 M
136 ESP ISI COLLADO
RCNV
ABS W
OK
137 ESP IRENE FERNÁNDEZ DE YBARRA
RCNV
Under13 W
OK
138 ESP IRENE DE TOMÁS
RCNV
ABS W
OK
139 ESP INÉS SANZ BASCON
CN MASNOU
Under13 W
140 ESP INéS LOPEZ
CNSA
ABS W
141 ESP IKER MÚGICA PIÑOL
CN CAMBRILS
Under13 M
OK
142 ESP IGNACIO CASTILLO
RCMA-RSC
ABS M
143 RUS IAN KURTYSH
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
ABS M
OK
144 ESP HUGO ROSELLO
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
145 IRL HUGO CRAWFORD
HOWTH YC
ABS M
OK
146 NED HIEKE SCHRAFFORDT
KWVL/FAMED
ABS W
OK
147 IRL HARRY MOYNAN
ROYAL CORK YC
ABS M
148 ESP GUILLERMO SAMON BISBAL
CN MASNOU
ABS M
149 ESP GUILLERMO HIDALGO VILLANUEVA
RCM SANTANDER
ABS M
150 ESP GUILLEM DENGRA ESPLUGAS
CN MASNOU
Under13 M
151 ESP GUILLEM BALAGUER
RCNV
ABS M
OK
152 NED GOTTGENS, JOEP
GWV DE VRIJBUITER
ABS M
153 ESP GORKA RUIZ
CN HOSPITALET - VANDELLÓS
Under13 M
154 ESP GONZALO RODRÍGUEZ
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
155 ESP GONZALO MARTÍNEZ
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS M
156 ESP GONZALO ALBERTO RUIZ
CN CAMBRILS
ABS M
157 ITA GISEL FONTANA
CN CAMBRILS
Under13 W
158 ITA GIADA DE FILIPPIS
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 W
159 ESP GABRIEL SÁNCHEZ
RCNV
ABS M
OK
160 ESP GABRIEL ORAA SOROA
RCMA-RSC
ABS M
161 ESP FRANCISCO DE PAULA PERTEGUER RODRÍGUEZ
CLUB NAUTIC VILANOVA
ABS M
162 NED FLORIS SCHRAFFORDT
GWV DE VRIJBUITER
ABS M
163 ESP FERNANDO PUIG ROUVEYROL
RCN DENIA
ABS M
164 ESP FERNANDO ECHAVARRI CASTANEDO
RCM SANTANDER
Under13 M
165 GBR FELICITY BRELLISFORD
RCYC OTTERS
ABS W
166 ESP ERLANTZ FRANCO
RCMA-RSC
ABS M
167 ESP ENRIQUE FERRANDO
RCNV
ABS M
OK
168 GBR EMMA BREESE
RLYMYC
ABS W
169 ESP EMMA ANGULO BERROCAL
RCM SANTANDER
Under13 W
170 ESP EMMA ALBRECHT GIRONA
RCN DENIA
ABS W
171 IRL EMILY CONAN
ROYAL ST GEORGE YC
ABS W
OK
172 LAT EMILS MIKUS BASKEVICS
RIGA YC
ABS M
173 GBR ELLIE CREIGHTON
CBYC
ABS W
174 GBR ELLA LIGHTBODY
RLYMYC
ABS W
175 ESP ELENA COLOM OLIVER
RCN DENIA
ABS W
176 RUS EGOR DENISOV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
177 GBR EDWARD ROBERTS-STRAW
CARDIFF BAY YC
ABS M
178 ESP EDUARDO REYES ALCOCER
RCN DENIA
Under13 M
179 ESP EDUARDO LIGHT
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
180 ESP EDU LIGHT
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
181 GBR DYLAN CREIGHTON
CBYC
Under13 M
182 RUS DMITRII KUZNETCOV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
183 ESP DIEGO PIRIS QUINTELA
RCM SANTANDER
ABS M
184 ESP DIEGO COGOLLOS GALLEGO
RCN DENIA
Under13 M
185 ESP DAVID SALES
RCMA-RSC
Under13 M
186 RUS DANIIL DEEV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
187 ESP DANIELA VOSS
RCMA-RSC
ABS W
188 ESP DANIEL GARCIA DE LA CASA
CLUB NÀUTIC EL MASNOU
ABS M
189 ESP DANIEL GARCIA DE LA CASA
CLUB NÀUTIC EL MASNOU
ABS M
190 ESP CRISTINA CARDONA RUBIO
C N A
Under13 W
191 FRA COURTIAS BAPTISTE
CNVA
Under13 M
192 IRL CLEMENTINE VAN STEENBERGE
NYC
ABS W
193 ESP CLARA OBERLE
CN MASNOU
ABS W
194 NED CHRISTOPHER HARTSINK
VRIJBUITER LOOSDRECHT
Under13 M
195 ESP CARLOTA GóMEZ TORRES
RCN DENIA
Under13 W
196 ESP CARLOS RUNKEL CASTELLANOS
RCM SANTANDER
ABS M
197 ESP CARLOS GALMES
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
OK
198 ESP CARLOS ESPí
RCNV
ABS M
OK
199 ESP CARLA DE ARANCHA IVARS IVARS
RCN DENIA
ABS W
200 ESP CANDELA RAMIREZ
RCN DENIA
ABS W
201 ESP CANDELA ESCOBEDO FERNÁNDEZ
RCM SANTANDER
ABS W
202 GBR CAMERON BIGNOLD-KYLES
RLYMYC
ABS M
203 ESP BRUNO GARCíA
NAUTIC L´ESTARTIT
Under13 M
204 ESP BORJA CHULVI
RCNV
ABS M
OK
205 BEL BORIS DE WILDE
VVW INSIDE/OUTSIDE
ABS M
206 ESP BLANCA SURDIAZ
RCNV
Under13 W
OK
207 ESP BLANCA FERRANDO
RCNV
Under13 W
OK
208 SUI BERTSCHY MATEO
CLUB NAUTIQUE VERSOIX
ABS M
209 SUI BERTHER SAMUEL
DRCS
ABS M
210 SUI BERTHER DAMIAN
DRCS
Under13 M
211 ESP BERTA RAMÓN-BORJA
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
Under13 W
212 ESP BERNAT CAVACO TORRES
CLUB NAUTICO ARENAL
Under13 M
213 IRL BEN O´SHAUGHNESSY
ROYAL CORK YACHT CLUB
ABS M
214 FIN ATTE VIRTANEN
BS
ABS M
215 ESP ASIER CARREIRA
RCMA-RSC
ABS M
216 LAT ARTIS KRISTERS GRAUDUMS
SAILING ACADEMY/KLUBS360
Under13 M
217 ESP ARNAU MUNOZ MANZANERO
RCN DENIA
ABS M
218 ESP ARNAU MARTI
CN MASNOU
ABS M
219 ESP ARANTZA REIG LANZ
CN JAVEA
ABS W
220 ESP ANTONIO RAMÓN-BORJA
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS M
221 MLT ANTONIO GASPERINI
RCNV
ABS M
OK
222 SUI ANTOINE COMBY
CN PULLY
ABS M
223 GBR ANNABELLE VINES
RYMYC
ABS W
224 ESP ANNA RENTERÍA
CN MASNOU
Under13 W
225 ESP ÁNGEL ESCUDERO
RCNV
Under13 M
OK
226 ESP ANE LEJARRAGA
RCMA-RSC
ABS W
227 RUS ANDREI KLIUEV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
228 ESP ANDREA MARTÍNEZ
RCNV
Under13 W
OK
229 RUS ANASTASIIA BABANOVA
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 W
OK
230 ESP ALVARO VALLES RIVERO
CN JAVEA
Under13 M
231 ESP ÁLVARO SUARRIAZ
RCNV
Under13 M
OK
232 ESP ALVARO SAMÓN
CN MASNOU
Under13 M
233 ESP ALVARO RAMON-BORJA
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
Under13 M
234 ESP ALVARO GÁMEZ
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
235 ESP ÀLVAR VILA LOPEZ
CN SALOU
Under13 M
236 GRE ALEXANDROS IOANNIDIS
HALKIDA SAILINING CLUB
ABS M
OK
237 NED ALEXANDER HARTSINK
VRIJBUITER LOOSDRECHT
Under13 M
238 FIN ALEX TAMMI
HSS
ABS M
OK
239 ESP ALEX MARTINEZ FIGUERAS
CN SALOU
Under13 M
240 ESP ALEJANDRO BORRÁS
RCNV
Under13 M
OK
241 ESP ALBERT PUJOL GUITART
CN SALOU
ABS M
242 ESP ALBA MORENO PÉREZ
CR MADRID
Under13 W
243 IRL ALANA TWOMEY
ROYAL CORK YC
ABS W
244 ESP AKETX OTXARRI
RCMA-RSC
ABS M
245 ESP AIALA ANGUEIRA
RCMA-RSC
Under13 W
246 ESP ADAM BENEDICTO KABICKOVA
CN VILANOVA
ABS M
247 ESP ACHILLE BINETTI
RCNV
Under13 M
OK

OptiOrange Valencia

Real Club Náutico de Valencia from 5 to 8 March 2020

Organizers

Real Club Náutico ValenciaYacht-club of St.-Petersburg

Institutional

Real Federación Española de VelaFederación de Vela Comunitat Valenciana

Collaborators

GarminZumexNoth SailsSailing Cuack